Adım Adım Ansible Kurulumu – CentOS

Ansible ile çalışmaya ilk başladığımda pek çok örnek Vagrant üzerinden kurulumu anlatıyordu. Ben gerçek ortamlarıma daha yakın sonuçlar elde edebilmek ve gerektiğinde başka çalışmalarımda da kullanabilmek için gerçek bir Linux VM kullanmayı tercih ettim. VMWare workstation üzerine CentOS kurulumu ile başlayalım. VMWare Workstation’ı Sanal Ortam Kullanımı sayfamızdaki linkten edinebilirsiniz.

Bu yazının daha çok Linux’a aşina olmayan Windows Admin’leri için olduğunu söyleyerek başlayayım ki sonradan “GURU” linux adminlerimiz “eh peh” demesinler.  Ansible’ı CentOS ve Ubuntu üzerine ayrı ayrı kuracağım. Ben CentOS’u tercih ediyorum ancak Ubuntu üzerine kurulumu da bir ara eklerim.

VMWare Workstation veya Oracle VirtualBox üzerinde nasıl sanal makine oluşturabileceğinizi bilmiyorsanı Sanal Ortam Kullanımı sayfama bir gözatmanızı önerebilirim.

CentOS’umuzu kurduğumuzu varsayarak kuruluma geçiyorum,

Eğer linux işletim sistemine hakim değilseniz Linux konfigurasyonu için (sadece ansible kurulumunda ihtiyacımız olacak temel bilgiler) kısa kısa notlar eklediğim yazıları kullanabilirsiniz.

Öncelikle IP yapılandırmamızı yapalım. <Buraya CentOS network yapılandırma yazısı eklenecek>

Daha sonra başlayalım kuruluma;

sudo yum -y install epel-release

komutu ile indirmelerimizi yapacağımız repository’mizi ekleyelim. “-y” ile kurulum sırasında emin misin, yüklüyorum bak sorularına baştan YES demiş oluyoruz. Dilerseniz “-y” kullanmadan da komutu verebilirsiniz. 🙂

Daha sonra ansible’ı kurmak için uzun yolumuz başlıyor,

sudo yum -y install ansible

komutunu veriyoruz ve internet hızımıza bağlı olarak kurulumumuz tamamlanıyor. Çok zor oldu değil mi? 🙂

Kurulumumuz tamamlandı. Bundan sonra yapacağımız basit konfigurasyonlar olacak. Detaylarını ekstra olarak ekleyeceğim ilerleyen günlerde ancak madem kurduk bu ansible denen zıkkımı bari hemencecik bir sonuç görelim.

Eğer linux sistemlere aşina değilseniz vi veya favori editorüm vim kullanırken sıkılmanız olasılığı var. Bu yüzden gelmiş geçmiş en kolay kullanımı olan editör “nano” yu sistemimize yükleyerek işe başlayalım.

sudo yum -y install nano

Editörümüzde yüklendiğine göre

sudo nano /etc/ansible/hosts  komutu ile ansible ile yönetmek istediğimiz hostlarımızı tanımlamaya başlayalım. Elinizde fazladan bir Linux sanal makine olmadığını düşünerek ansible kurulumu yaptığımız (şu an üzerinde çalışıyorsunuz) sunucuyu ekleyerek başlayalım.

Örnek dosyamız aşağıdaki gibi olacak. myansible benim sistemimime verdiğim isim, ip adresi de bu sisteme verdeğim ip adresi. Örnekte bu sistemi yönetmek için root kullanıcısını kullandığımı göreceksiniz, bu ortam tamamen izole bir test ortamı ve hızlıca sonuç görmek için yapılandırıyoruz. Aksi durumda root kullanmanızı önermek. İlerleyen örneklerde root olmadan da yapılandırma konusu olacak.

[servers]
myansible ansible_ssh_host=192.168.192.51 ansible_ssh_user=root ansible_ssh_pass=<sifreniz>

Bu aşamada öncelikle aşağıdaki komutu vererek ssh host key check’i kapatalım. Yine test ortamı olduğu için bunu kolaylıkla yapabiliyoruz. İlerleyen yazılarımda düzgün sertifika yapılandırmasını da anlatacağım. Şimdilik,

export ANSIBLE_HOST_KEY_CHECKING=False

komutunu girin.

Evet, herşey hazır gibi, şimdi ansible ile birkaç örnek çalıştıralım;

ansible -m ping all komutunu verdiğimizde elde edeceğimiz sonuç aşağıdaki gibi olmalı. Eğer SUCCESS yerine farklı bir hata görüyorsak bir şeyleri hatalı yaptık demektir.

Bir örnek daha yapalım. Bu örnekte Ansible host dosyamızda tanımladığımız tüm hostlarda echo komutunu çalıştıracak ve sonucu dönecek.

ansible all -a "/bin/echo hello"

Yep, aldığımız sonuç aşağıdaki gibi olmalı;

Ansible’ı kurduk, birkaç basit komutu hosts dosyamızda tanımladığımız sunucularımızda ansible yardımı ile çalıştırıp sonuçları gördük. Bundan sonraki yazılarımda konfigurasyon konusunda biraz daha detaya yavaş yavaş girmeye başlayacağım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir