Windows Server 2019 Nasıl Kurulur

Windows Server 2019 Insider Preview 20 Mart 2018 itibari ile yayınlandı. https://insider.windows.com/en-us/for-business-getting-started-server/ adresinden kısa bir üyelik prosedürü sonrasında yükleyebilirsiniz.

Windows Server 2019 ile pek çok yenilik hayatımıza girecek. Öncelikle GUI siz bir hayata iyiden iyiye alışmak için hala çok geç değil. 🙂 Next Click’ci admin tarih oluyor.

Alışma sürecinde hayatı kolaylaştırmak için Project Honolulu iyi bir araç. Windows Server 2019 u kurduktan sonra yükleyerek işlemlerinizi web based arayüz üzerinden yapabilirsiniz.

Windows Server 2019 kurulumu Windows Server 2016 kurulumundan çok da farklı değil. Bu sebeple adım adım Windows Server 2019 kurulumu yapmayacağım. Ancak command-line a alışık olmayan pek çok system yöneticisi arkadaşım için kısa yoldan Project Honolulu kurulumunu adım adım yazmanın faydalı olacağını düşündüm.

 

Windows Server 2019
Project Honolulu

Kurulum oldukça basit, Project Honolulu kurulum dosyasını Windows Server 2019 diskine kopyalayın. Tüm işlemler için benim izlediğim yöntem aşağıda mevcut.

  1. Windows Server 2019 Firewall u disable edelim. NetSh Advfirewall set allprofiles state off
  2. Sunucumuzun c$ paylaşımına bağlanalım ve dosyamızı bir klasöre kopyalayalım.
  3. Sunucumuz üzerinde Honolulu yu kuralım. msiexec /i HonoluluTechnicalPreview1803.msi /qn /L*v SetupLog.txt SME_PORT=443 SSL_CERTIFICATE_OPTION=generate
  4. https://<ipadresiniz/ ile browser’ınız üzerinden Honolulu ile sunucunuzu yönetebilirsiniz.

Eğer Azure Portal alışkanlığınız varsa Honolulu size çok benzer bir deneyim sunuyor.

Project Honolulu – Windows Server 2019

Project Honolulu hakkında daha detaylı bilgi için https://docs.microsoft.com/tr-tr/windows-server/manage/honolulu/honolulu adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir